Zasłony pokojowe – jakie wybrać?

Lekkie niczym muślin, a może ciężko opadające na podłogę? Zasłony pokojowe to wbrew pozorom wybór wielkiej wagi. W końcu decydują o wystroju wnętrza, zachowanej harmonii, jak i dostępie światła naturalnego. Dekorują okno i są w stanie zapewnić intymną atmosferę. Jak je dobierać, by połączyć funkcjonalność z ozdobą?

Zasłony pokojowe – klimatycznie w małym wnętrzu

Sporo zachodu czeka nas rozplanowanie niewielkiego mieszkania. Także w kwestii dekoracji okiennej. Tu wszystko musi do siebie pasować. Każdy element ma znaczenie, bo na małym metrażu detale zaczynają rzucać się w oczy. Sposób, w jaki zostaną udekorowane okna, wpłynie na komfort użytkowania skromnej przestrzeni.

Zasłony pokojowe muszą zapewniać dostęp światła naturalnego. Nocą zaś będą chronić przed wzrokiem innych i dadzą poczucie bezpieczeństwa. W małych pokojach i minimalistycznych mieszkaniach, najlepiej postawić na lekkie materiały, zwiewne i subtelne kompozycje. Do tego jasne barwy, ponieważ ciemne mogą przytłaczać i optycznie pomniejszać przestrzeń. Jeśli chcemy zapewnić sobie maksimum światła naturalnego, zasłony powinny być ażurowe, o ile stanowią również ozdobę i przez cały dzień przysłaniają część okien. Gdy w grę wchodzi głównie praktyczne zastosowanie i zasłonięcie okna na czas spoczynku, nie muszą być transparentne.

W niskich pomieszczeniach nie sprawdzą się zasłony pokojowe opadające ciężko na podłogę, bo ponownie uzyskamy efekt przytłoczenia. Dobrym pomysłem jest wybór delikatnych zasłon, fantazyjnie upiętych po bokach. Można je połączyć z ciekawym lambrekinem i stworzyć piękną oprawę okien.

Luksusowe salony i obszerne przestrzenie

Gdy metraż jest wręcz powalającym, można pozwolić sobie na znacznie więcej. Wiele będzie zależeć od tego, czy zasłony pokojowe posłużą głównie, jako dekoracja, a może, jako element typowo użytkowy? Możliwe jest również połączenie obydwu funkcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zasłony za dnia były ciekawie upięte i dekorowały całą przestrzeń, a nocą lub w porze dziennej, ale przeznaczanej na relaks, ograniczały dostęp światła naturalnego i zapewniały odpowiednie warunki do odpoczynku.

W salonach, które przypominają królewskie przestrzenie, są luksusowe bądź idące w stronę pewnej ekstrawagancji, zastosowanie grubych, ciemnych i ciężko opadających na podłogę zasłon, przyniesie pożądany efekt. Z kolei wystrój bliższy skandynawskim klimatom, wymaga czegoś wyrazistego, ale na tyle subtelnego, by nie zburzyć charakteru przejrzystych, ciepłych i przyjaznych wnętrz.

Oceńmy własne potrzeby, uwzględnijmy gusta i pamiętajmy, że dekorowanie okna ma znaczenie. Na tej podstawie uda się znaleźć zasłony pokojowe, które spełnią swoje funkcje, ale i będą cieszyć nasze oczy.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge