Salon w stylu industrialnym. Na co zwracać uwagę przy aranżacji?

Salon w stylu industrialnym. Na co zwracać uwagę przy aranżacji?

Aranżując salon w stylu industrialnym, warto znać zasady, jakimi posługują się architekci wnętrz. Dobrze jest też poznać genezę samego stylu. Pomoże to w lepszym zrozumieniu warunków, jakie muszą zostać spełnione, by pomieszczenie nawiązywało do tego stylu i było w pełni funkcjonalne. 

Industrialne wnętrza już od jakiegoś czasu cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Aranżowane są zarówno w starych kamienicach, jak i nowym budownictwie. Najlepiej oczywiście, jeśli mogą powstawać na terenie obiektów poprzemysłowych. To jednak nie zawsze jest możliwe. A zapotrzebowanie na lofty jest na tyle duże, że deweloperzy dbają, by układ nowo budowanych mieszkań sprzyjał ich aranżacji.

Industrialne wnętrze – charakterystyka

Pomieszczenia zaaranżowane w stylu industrialnym mają kilka cech, dzięki którym wnętrze nabiera charakterystycznego wyglądu i surowości. Pierwsza cecha to przestrzeń. I nie chodzi tu wyłącznie o salon w stylu industrialnym, ale także inne pomieszczenia. Lofty to najczęściej duże, otwarte wnętrza, w których wzajemnie łączą się i przenikają strefy o różnych funkcjach.

Kolejna cecha to duże przeszklenia. Dobrze, jeśli do wnętrza wpada sporo światła. Wieczorem natomiast pomieszczenie powinno być doświetlone światłem sztucznym. W pomieszczeniach industrialnych stawia się na prosty wystrój, minimalizm i surowe materiały. Dlatego, nie powinna dziwić cegła na ścianie, wiszące kable, czy odsłonięty miejscami beton.

Salon w stylu industrialnym – czego nie może w nim zabraknąć?

A jak zaaranżować salon w stylu industrialnym? Ano podobnie jak i inne wnętrza. Albo raczej podobnie jak całe wnętrze. Bo loft w większości przypadków to po prostu wielki salon w stylu industrialnym, który spełnia jednocześnie wiele różnych funkcji. W takim mieszkaniu oprócz salonu wydziela się zazwyczaj zaledwie kilka pomieszczeń z uwagi pełnioną przez nie funkcję. Będzie to łazienka, czasem również sypialnia i zazwyczaj pokój dziecka, jeśli również został w mieszkaniu zaaranżowany.

Warto pamiętać, że salon w stylu industrialnym powinien charakteryzować się dużą przestrzenią i niewielką liczbą mebli. Wstawiamy do niego tylko te sprzęty, które naprawdę są niezbędne. Powinny odznaczać się prostą formą, brakiem elementów dekoracyjnych i zdobień.

Industrialne wnętrze to również utrzymane w tym samym stylu oświetlenie. Niektóre oprawy wyglądają, jakby rzeczywiście zostały przeniesione ze starych fabryk i warsztatów. Niczym nieosłonięte żarówki wiszące na gołych kablach, metalowe klosze w kształcie odwróconej misy a do tego widoczne na nich ślady użytkowania – pęknięcia, rysy i zadrapania – to ich cecha charakterystyczna.

Skąd czerpać inspirację?

Aranżując loft na terenie obiektu poprzemysłowego, na brak inspiracji z pewnością narzekać nie będzie można. W nowym budownictwie trzeba już włożyć w aranżację nieco więcej wysiłku. Na szczęście przykładów, jak to robić, nie brakuje. Można zerknąć do czasopism o tematyce projektowania wnętrz albo na strony www tematycznych portali. Inspirując się nimi, można stworzyć wyjątkowy salon w stylu industrialnym, który z jednej strony dobrze wpisze się w ten styl, z drugiej będzie odpowiadał wymaganiom inwestora.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge