Plafony czy lampy wiszące - co wybrać?

Plafony czy lampy wiszące – co wybrać?

Wybór oświetlenia sufitowego dokonuje się zwykle pomiędzy takimi lampami jak plafony i lampy wiszące.  Oświetlenie indywidualnie dopasowane do wnętrza to gwarancja komfortowego użytkowania i dobrego samopoczucia przebywających w nim ludzi. Jednak wiele osób postawionych przed koniecznością dokonania wyboru, czy do wnętrza lepiej będą pasować plafony, czy też lampy wiszące, ma duży dylemat. Poniżej staramy się podpowiedzieć na co lepiej się zdecydować i na co warto zwracać uwagę.

Szeroki wybór opraw oświetleniowych dostarczanych na rynek przez producentów oświetlenia sprawia, że klienci mogą znaleźć model idealnie wpisujący się w każdą przestrzeń. W przypadku oświetlenia sufitowego, którego zadaniem będzie zapewnienie rozproszonego światła w całym pomieszczeniu, a zatem mowa tu o oświetleniu głównym, wybór pada zazwyczaj albo na plafony, albo na lampy wiszące. Klienci często jednak nie wiedzą na co jeszcze, oprócz samego wyglądu oprawy, powinni zwracać uwagę. Tymczasem uwzględnienie kilku istotnych kwestii może uchronić ich przed popełnieniem pomyłek, mogących skutkować pogorszeniem efektu wizualnego aranżacji wnętrza lub jego funkcjonalności.

Oświetlenie sufitowe – na co zwracać uwagę?

O właściwym i funkcjonalnym oświetleniu będziemy mogli mówić wówczas, gdy zostanie ono odpowiednio dobrane do pomieszczenia. W kryteriach wyboru należy uwzględnić zarówno wygląd samej lampy, jej kształt, wielkość, kolorystykę, a także to, czy wpisuje się w gusta użytkowników i styl, w jakim  urządzono wnętrze, jak i istotne cechy samego pomieszczenia. Mowa zwłaszcza o metrażu i kształcie pomieszczenia oraz wysokości sufitu i dominującej we wnętrzu kolorystyce. Tylko uwzględnienie tych wszystkich aspektów będzie dawało gwarancję podjęcia właściwej decyzji.

Plafony – kiedy się sprawdzą?

Plafonami nazywamy oświetlenie sufitowe charakteryzujące się płaską konstrukcją, która przylega do sufitu.  Choć w ofercie producentów oświetlenia dostępne są różnorodne plafony, które z łatwością można dostosować niemal do każdego typu pomieszczenia, taki typ opraw rekomendowany jest zwłaszcza do przedpokoi, łazienek, kuchni oraz pokojów dziecięcych. W tych ostatnich unikniemy dzięki nim sytuacji, w której dziecko podczas zabawy mogłoby zahaczyć czymś lampę wiszącą.

Plafony doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach charakteryzujących się niewielkim metrażem i/lub niskim sufitem. Dzięki nim osiągnięta zostaje podwójna korzyść. Po pierwsze sprzyjają wizualnemu powiększeniu wnętrza, po drugie nie zawadzają użytkownikom w i tak już niskich pomieszczeniach.

Warto pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii. Pojedynczy plafon, choć będzie doświetlał całe wnętrze, może nie dawać na tyle intensywnego światła, by zapewnić sprawne funkcjonowanie w pomieszczeniach, w których zwyczajowo wykonuje się precyzyjne czynności. W takim przypadku należy oczywiście pomyśleć o oświetleniu uzupełniającym.

Lampy wiszące – do jakich wnętrz?

Tego typu oświetlenie najlepiej sprawdza się w wysokich pomieszczeniach. Często stosowane jest we wnętrzach, w których chciano w ten sposób uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.

Wśród lamp wiszących znajdą się zarówno takie, które mogą być wykorzystane do oświetlenia całego pomieszczenia, jak i stanowiące oświetlenie uzupełniające, np. lampa wisząca nad stołem w jadalni.

Dostępne na rynku lampy wiszące, podobnie zresztą jak plafony, to niezwykle szeroki i zróżnicowany asortyment produktów. Ta różnorodność to doskonała okazja dla klientów poszukujących modeli o oryginalnym kształcie i niezwykłym, zwracającym uwagę designie.

Ostateczna decyzja

Cóż, ta jak zawsze pozostaje w gestii osoby dokonującej zakupu. Przy jej podjęciu warto jednak pamiętać o uwzględnieniu wymienionych wyżej kryteriów. Wtedy, niezależnie od tego, czy postawimy na plafony, czy też na lampy wiszące, będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnym i eleganckim oświetleniem.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge