Ogród feng shui – sprawdź, jak go urządzić

Podstawowe zasady feng shui miały swoje początki około 5000 lat temu. Jeśli zależy nam na tym, by urządzić ogród feng shui, warto skorzystać z pomocy fachowców. Taki ogrom wiedzy wymaga czasu, by ją przyswoić. Samodzielnie nie stworzymy harmonijnego ogrodu w myśl tej filozofii, zaledwie po kilku czy kilkunastu dniach zapoznawania się z tematem. Zamiast tego, powierzmy to zadanie w ręce specjalistów i cieszmy się swobodnym przepływem chi.

Ogród feng shui – doskonała zielona architektura

Krajobraz, w którym ma swobodnie przepływać energia chi, musi być jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Proste ścieżki i gęste nasadzenia nie sprawdzą się, jeśli chcemy urządzić ogród feng shui. Zamiast tego lepiej postawić na odrobinę zakrętów pośród ogrodowych ścieżek. Do tego subtelne nierówności terenu i miejsce, gdzie znajdzie się woda. Elementy te idealnie wpisują się w naturalne krajobrazy, czyli takie, jakim bliska jest proponowana filozofia.

Jeśli w pobliżu nie występują naturalne zbiorniki wodne, nic nie stoi na przeszkodzi, by stworzyć oczko wodne lub pokusić się o zachwycające kaskady. Najlepiej postawić na kształt przypominający nerkę. Takie oczko będzie sprawiać wrażenie, że swoimi „ramionami” obejmuje dom. Z kolei woda z kaskady powinna płynąć strumieniem z prawej strony.

Woda musi być czysta, jeśli ma domowi przynosić energię i dobrobyt.

Rośliny w ogrodzie feng shui

Za pozytywną energię odpowiadać będą kolejną rośliny. Zależy nam na tym, by utrzymać harmonię między jin i jang? Postawmy na rośliny o opadających pędach i długich liściach, a także pnące, o wzniesionych pędach oraz konarach. Te pierwsze odpowiadać będą za wyciszenie. Mamy zatem do czynienia z jin. Jang z kolei to dynamika i energia, czyli wspomniane rośliny pnące się w górę.

Magiczny kwadrat

Nie tylko w mieszkaniu, ale i w ogrodzie eksperci stosują magiczny kwadrat o dziewięciu polach. Każde z nich dotyczy innej sfery życia. Mamy zatem karierę, partnerstwo, bogactwo, rodzinę, dzieci, wiedzę, sławę, pomocnych ludzi oraz centrum tai chi. Na każdą część przypada inny symbol. Kolejny etap to badanie oddziaływania na siebie poszczególnych żywiołów. Uwzględniając cykl tworzenia oraz destrukcji.

Taki specyficzny sposób aranżowania zielonej przestrzeni, wymaga czasu i cierpliwości. Skorzystania z pomocy ekspertów, jeśli zależy nam na precyzji. Samodzielnie jednak możemy znaleźć proste porady, dzięki którym być może uda się stworzyć harmonijny ogród. Nie idealny, ale z powodzeniem wpisujący się w jin jang.

Ogród feng shui jest nie tylko harmonijny i uporządkowany. Przede wszystkim służy rozprzestrzenianiu się pozytywnej energii. Jeśli nam jej brak, skorzystajmy z tego sposobu projektowania ogrodu.

Ocena

4 komentarze

  1. Ja ostatnio skopałem cały swój ogród pod domem i posadziłem na nowo własnie w stylu feng shui. Nie wiem czy wyszło mi to dobrze jesli chodzi o feng shui, ale ogród wygląda pięknie. Wcześniej wszystko miałem w nieładzie i strasznie mnie to denerwowało. Teraz wprowadziłem ład i harmonię.

  2. Prawdziwe Feng-Shui jest wtedy, gdy nasz dom jest odpowiednio zabezpieczony. Szczególnie uczulam na zamki w drzwiach – jedno z najczulszych zabezpieczeń, bardzo wadliwe i mające tendencję do wybryków w najmniej odpowiednim momencie – np. gdy spieszymy się do pracy. Pozdrawiam serdecznie ! 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge