Lampy zewnętrzne – efektowne i ekonomiczne oświetlenie

Lampy zewnętrzne pozwalają dom, jak i przestrzeń wokół niego uczynić bezpiecznymi. Mowa o komforcie poruszania się po wszystkich ścieżkach, a także ochronę przed potencjalnymi intruzami. To również kwestia podkreślenia zewnętrznej architektury domu, wyeksponowania ciekawych gatunków roślin, po prostu zadbania o estetykę tej przestrzeni. Jakie powinno być oświetlenie stosowane na zewnątrz?

Lampy zewnętrzne montowane na elewacji

Wejście frontowe i ta część domu, która widziana jest na pierwszy rzut oka, powinna być precyzyjnie oświetlona. Liczy się zastosowanie lamp, które pozwolą bez problemu znaleźć klucze do domu i trafić do zamka. Ich zadaniem jest również rozświetlanie tej przestrzeni z wejściem, ale możliwie subtelnie, by zachować przyjazny klimat. Na koniec zaś, lampy zewnętrzne muszą być dopasowane stylistyką i estetyką do architektury domu.

Klasyczne fronty domków, małych willi czy domostw przypominających dworki, dobrze komponują się z oświetleniem przypominającym latarenki. Tak zabudowane lampy zewnętrzne mają również tę zaletę, że nie są im straszne warunki atmosferyczne. Prezentują się estetycznie zarówno wieczorem, jak i za dnia.

Do architektury współczesnej najlepiej dobierać oświetlenie techniczne, przypominające lampy stosowane na scenach podczas koncertów. Nie muszą być one dużych rozmiarów. Te minimalistyczne i skromne dobrze się sprawdzają, jeśli główną rolę dekoracyjną ma przejmować światło, a nie jego oprawa.

Oświetlenie ogrodu i ścieżek

Ogród i wszystkie ścieżki potrzebują oświetlenia, by podwyższyć walory estetyczne oraz zachować bezpieczeństwo poruszania się po zmroku. To ważne również w okolicach garażu, bo przecież nikt nie chce wjeżdżając do niego, zarysować samochodu, lub zniszczyć długo hodowanych roślin.

Wiele zależy ponownie od tego, na jaką aranżację ogrodu postawili właściciele. Ponadto nie można pominąć kwestii usytuowania ścieżek wiodących do bramy, domu, domku narzędziowego, garażu. Lampy zewnętrzne poza harmonijną estetyką, nie mogą swoim światłem zniszczyć cennych roślin. Najpierw trzeba sprawdzić, w jaki sposób prezentują się poszczególne gatunki, gdy w ich pobliżu znajduje się światło. Dopiero potem można myśleć o praktycznym wykonaniu.

Oświetlanie ścieżek może odbywać się za pomocą lamp solarnych, które są energooszczędne, bo nie wymagają żadnego podłączenia elektrycznego. Innym rozwiązaniem są klasyczne, niewysokie latarenki, duże kule lub nowoczesne oświetlenie, które znajdzie się w podłożu, na równi ze ścieżkami czy podjazdem do garażu.

Dla podniesienia komfortu

Dobrym pomysłem jest to, aby lampy zewnętrzne uzupełnić o czujniki ruchu i zmierzchu. To jeszcze większe walory użytkowe, a do tego uzyskanie oświetlenia ekonomicznego. Światło włącza się bowiem automatycznie po zapadnięciu zmroku lub gdy w pobliżu danego źródła znajdzie się człowiek.

Lampy zewnętrzne w ogrodzie to nie konieczność, ale bez nich trudno wyobrazić sobie bezpieczną przestrzeń i komfort poruszania się w niej. Odpowiednio dobrane zapewniają efektowność i ekonomiczność.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge