Energooszczędne żarówki - co warto o nich wiedzieć?

Energooszczędne żarówki – co warto o nich wiedzieć?

Na polskim rynku w ostatnich latach pojawiły się różne źródła światła, które z powodzeniem konkurują z tradycyjnymi żarówkami. Energooszczędne żarówki warto wybierać jednak z rozwagą, dostosowując je do własnych potrzeb, jak i pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Co warto o nich wiedzieć? I czy rzeczywiście pomagają w  uzyskaniu oszczędności w domowym budżecie? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Stare, wolframowe żarówki zaczynają powoli odchodzić do lamusa. W ich miejsce pojawiają się inne energooszczędne żarówki, które z powodzeniem spełniają swoje zadanie. Jako że istnieją różne źródła światła, które możemy zastosować w naszych domach, warto wiedzieć, na co się decydujemy.

Energooszczędne żarówki – zalety

Zanim jednak przejdziemy do omówienia różnych źródeł światła, poznajmy korzyści, jakie płyną dla nas z korzystania z nowoczesnego oświetlenia. Ogromną zaletą jest tutaj znacznie dłuższa żywotność niż w przypadku tradycyjnych, żarówek wolframowych. Kolejny atut to niższe zużycie energii, co w prosty sposób przekłada się na oszczędności.

Szeroki asortyment źródeł światła  sprawia, że możemy wybierać spośród żarówek o różnych kształtach, żywotności, rodzajach gwintów, efektywności energetycznej oraz barwie światła. Tak duży wybór stwarza we wnętrzach duże możliwości aranżacyjne.

Świetlówki kompaktowe

W porównaniu z żarówkami wolframowymi świetlówki kompaktowe pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% energii. Kompaktowe energooszczędne żarówki charakteryzują się różnymi kształtami oraz rozmiarami. Ich trwałość może sięgać 10 lat. Warto pamiętać jednak, że żarówki kompaktowe będą działać najefektywniej, jeśli pozwolimy im świecić przez minimum 60 minut. Jeśli są często zapalane i gaszone, ich żywotność może zostać skrócona. Dlatego przy zakupie dobrze jest zwracać uwagę na ilość cykli on/off. Zaletą świetlówek kompaktowych jest też niska emisja gazów cieplarnianych.

Lampy LED

Są obecnie jednym z najpowszechniej stosowanych źródeł światła. Mają szereg zalet, które doceniane są przez konsumentów. Wśród innych dostępnych na rynku źródeł światła wyróżniają się bardzo długą żywotnością i szybko rozświetlają się pełnym światłem. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek diody LED niemal wcale się nie nagrzewają.

Z uwagi na długą żywotność często montowane są w trudno dostępnych miejscach. Instaluje się je między innymi na elewacjach budynków, w podłodze, czy podstopnicach schodów.

Diody LED są odporne na wstrząsy i niskie temperatury. Ich atutem jest możliwość dostosowania temperatury barwowej do funkcji pomieszczenia. W porównaniu do żarówek tradycyjnych zużywają nawet 90% mniej energii.

Halogeny

Energooszczędne żarówki halogenowe charakteryzują się stosunkowo małymi rozmiarami. W porównaniu do żarówek tradycyjnych można mówić o 30% oszczędności energii. Niska cena halogenów decyduje o ich dostępności dla konsumentów. Ich żywotność określana jest jednak na około 2000 godzin. Najczęściej wykorzystywane są do oświetlenia ogólnego albo miejscowego. W przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych mogą być składowane wraz z odpadami komunalnymi.

Dostępne współcześnie energooszczędne żarówki pozwalają na znalezienie oszczędności w domowym budżecie. Stwarzają też różne możliwości w aranżacji wnętrz. Cechują się wieloma rozmiarami, kształtami i barwami światła.

Ocena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge